New Offering! Old is new again! As trends do, the beautiful designs of the past always seem to reappear in new forms. Nantucket Sinks introduces a collection of Victorian Era bathroom sinks finished in classic glossy black and white. Made in Italy and crafted from fine fireclay, this sink is built to withstand daily use while maintaining its beautiful finish.Designed to be deck mounted, its 27" wide basin provides ample space for all your washing needs. Add a touch of vintage style to your bathroom with the NS-VCDM27-BLKW sink. These sinks include an elegantly designed backsplash.  The deck on the VCDM models accommodate a 8-inch spread faucet and integral overflow. Wall mounting hardware is included.
Listed dimensions may vary slighty from actual
INSTALLATION INSTRUCTIONS
NS-VCDM27-BLKW
Color: Black
  • Exterior Dimensions: 27.375” x 17.75"x 13.75”
    Interior Dimensions: 23.5” x 9.75“
    Exterior Height:  13.75“
    Interior Bowl Depth:
    5”
    Drain Dimensions: 1.75”